Faktyczna karalność przestępstw w Polsce, „Ius et Lex” V (1/2007)

By | 16 lutego 2016

Nie każde przestępstwo zostaje ukarane – w rzeczywistości, dotyczy to tylko niewielkiej części przestępstw. Artykuł stanowi pierwszą w polskiej literaturze próbę oceny ryzyka kary w Polsce. Autor dokonuje analizy dwóch przestępstw – rozboju i kradzieży z włamaniem.

Zgodnie z badaniami wiktymizacyjnymi, tylko 40% rozbojów oraz 60% kradzieży z włamaniem zostaje zgłoszonych na policję, a tylko 30% z nich zostaje oficjalnie zarejestrowanych. W związku z tym, oficjalne statystyki przestępczości znacząco niedoszacowują prawdziwy poziom przestępczości i w rezultacie przeszacowują skuteczność wymiaru sprawiedliwości w chwytaniu i karaniu przestępców.

Autor porównuje aktualną politykę karania do ryzyka, że dane przestępstwo zostanie ukarane, co prowadzi do wniosku, że przeciętnie rzecz ujmując jedna kradzież z włamaniem skutkuje karą 0,9 a jeden rozbój kar 5,0 dni w więzieniu.

Oszacowania dla Polski są porównywalnej wielkości jak szacunki dla innych krajów.

Oszacowania stanowi “cenę” jak sprawca powinien brać pod uwag przy podejmowaniu decyzji o popełnieniu bądź nie przestępstwa.

Czytaj więcej w pliku pdf – Czabanski faktyczna karalnosc przestepstw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *