Wygrana Dudy i Kukiza

By | 25 maja 2015

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Jego sukces to wynik chęci zmiany i odsunięcia od władzy nieudolnej PO.

Jednak lokomotywą zmian nie był PiS, lecz okazał się nim Paweł Kukiz. To od sukcesu jego ruchu zależeć teraz będzie, czy PO ulegnie dekompozycji, a po wyborach powstanie nowa większość parlamentarna (z udziałem PiS), czy też PO obroni stan posiadania, a po wyborach będzie dalej w stanie rządzić, w koalicji z PSL i SLD.

Andrzej Duda w I turze wyborów zdobył 34,76% głosów, to jest mniej niż Jarosław Kaczyński pięć lat temu. Bardzo słaby natomiast wynik zanotował Broniław Komorowski, który otrzymał 33,77% głosów, choć 5 lat wcześniej otrzymał w I turze 41,54%. Paweł Kukiz zgarnął zaś 20% głosów i stał się największym wygranym wyborów.

W rezultacie, to decyzje jego wyborców zadecydowały o wyniki II tury. Poniższy wykres pokazuje liczbę głosów uzyskanych przez obu kandydatów w II turze, w zależności od tego na kogo głosowali ci wyborcy w I turze (dla czytelności na wykresie pominięto mniej znaczących kandydatów).

wyborcyItury

Andrzej Duda w II turze przekonał do siebie 1,8 mln wyborców Pawła Kukiza, podczas gdy Bronisław Komorowski zaledwie 1,3 mln. Te 500 tys. głosów różnicy w pozyskiwaniu elektoratu Kukiza zdecydowało ostatecznie o tym, że to Andrzej Duda został prezydentem.

Jednak, co warto pamiętać, w I turze, ci wyborcy nie głosowali ani na PO ani na PiS. Wybierając w II turze raczej Dudę niż Komorowskiego, wyborcy zagłosowali za zmianą, ale nie zagłosowali za programem PiSu.

Dlatego sukces Andrzeja Dudy to nie jest sukces PiSu, lecz chęć zmiany i odsunięcia PO od władzy. Czy PiS będzie w stanie pozyskać dla siebie elektorat Kukiza (który jest dawnym elektoratem PO)? Jest to trudne zadanie.

Najprawdopodobniej dojdzie więc do powstania partii Kukiza, która przejmie znaczną część elektoratu PO i stanie się kluczowym czynnikiem dla powstania koalicji w przyszłym parlamencie. Jednocześnie, najprawdopodobniej w PO zacznie się proces dekompozycji i być może powstaną jeszcze inne partie, jak np. partia Balcerowicza, bez jednak szans na przekroczenie progu wyborczego. PO grozi jednak wynik wyborczy na poziomie 20% i utrata władzy.

Sukces Dudy otwiera więc Kukizowi szanse na odegranie znaczącej roli w najbliższych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *